Публічна інформація та інформація суспільного інтересу

Публікація «Публічна інформація та інформація суспільного інтересу». Аналітичний матеріал за результатами реалізації проекту «Інформація про публічних осіб та впровадження систем обліку публічної інформації» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».  За заг. ред. Булгакової М.Г.  Колектив авторів: Булгакова М.Г., Петрів А.Л.

Правова аналітика Євромайдану: «інші» форми безпосередньої демократії

Стаття 69 Конституції України вказує, що “народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії”. Таким чином ця стаття не встановлює вичерпного переліку форм безпосередньої демократії, а вказує на те, що крім виборів та референдуму, існують й інші форми безпосередньої демократії. Хоч ці “інші форми безпосередньої демократії” в цій статті не перераховані, але законодавством України передбачені такі…

Скасовано пункт Переліку відомостей службової інформації, згідно якого до службової інформації відносились відомості, умови конфіденційності яких передбачені договорами, контрактами, угодами Держекоінвестагентства

Після звернення ЕДЦ «Правова аналітика» в органи державної влади у зв’язку із незаконним обмеженням доступу до інформації Державним Агентством екологічних інвестицій (ДАЕІ), Наказом ДАЕІ № 232 від 04.12.2013 СКАСОВАНО пункт Переліку відомостей службової інформації, яким до службової інформації відносились відомості, умови конфіденційності яких передбачені договорами, контрактами, угодами Держекоінвестагентства. Про це повідомило Мінприроди на виконання доручення КМУ щодо звернення…

Доступ до інформації суспільного інтересу: розгляд пропозицій ЕДЦ «Правова аналітика» про внесення змін до Конституції України

Експертно-дорадчий центр «Правова аналітика» (ЕДЦ «Правова аналітика») звернувся із зверненнями до органів державної влади із пропозиціями про внесення змін до Конституції України для забезпечення доступу до інформації суспільного інтересу. Відповідні звернення були адресовані Міністерству Юстиції України, як центральному органу виконавчої влади, який відповідальний за розроблення правової політики в держави,Конституційній Асамблеї України, як органу, який узагальнює практику застосування Конституції…

Правова аналітика Євромайдану: втручання у внутрішні справи держави та відповідальність держав на міжнародному рівні

Відповідно до національного законодавства України та принципів міжнародного права, втручання у внутрішні справи держави будь-якою іншою державою чи організацією – заборонено. Це відповідає також принципу національного суверенітету, відповідно до якого кожна незалежна «держава є господарем на своїй території» і сама приймає рішення щодо внутрішній справ у державі. Але, існують ситуації, коли «держава» в особі високопосадовців та певних…

Правова аналітика Євромайдану: референдум – як форма безпосереднього народного волевиявлення

Другий тиждень українські мітингувальники стоять на «Євромайдані»… Політичні лідери, громадські організації та громадяни формулюють петиції, заяви, звернення, вимоги до Президента, Уряду, в міжнародні інституції, але, як бачимо, справи просуваються не так вже й швидко… Яким же може бути вихід із ситуації? Чи може зробити щось народ України, щоб бути почутим? Чи є у нього необхідні…

Правова аналітика Євромайдану:втручання у внутрішні справи держави та відповідальність держав на міжнародному рівні

Відповідно до національного законодавства України та принципів міжнародного права, втручання у внутрішні справи держави будь-якою іншою державою чи організацією – заборонено. Це відповідає також принципу національного суверенітету, відповідно до якого кожна незалежна «держава є господарем на своїй території» і сама приймає рішення щодо внутрішній справ у державі. Але, існують ситуації, коли «держава» в особі високопосадовців та певних…

Правова аналітика Євромайдану: право на мирні зібрання

Право на мирні зібрання та його законодавче регулювання Свобода мирних зібрань захищається статтею 11 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою її здійснення «не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для…

Правова аналітика Євромайдану: припинення повноважень Президента України

Конституція України: Стаття 102. Президент України є главою держави і виступає від її імені.Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина. Стаття 108. Президент України виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного Президента України. Повноваження Президента України припиняються достроково у разі: – відставки; – неможливості виконувати свої…